srijeda, 7. rujna 2016.

Voćni milijuni!

Dragi moji biljoljupci predugo je vremena prošlo otkad sam Vam zadnji puta tipkala, a i ovako sam svjesna da je život prekratak da bih vam opisala i predstavila svaku biljćicu...znači ne patite samo vi zbog ove moje kronične lijenosti, nego i sve te silne biljke koje će nažalost ostati neistražene i bez svog osobnog predstavnika. No, ne valja mi se sad živcirati jer promjeniti ništa ne mogu...ma u pravilu mogu, evo danas ću zato natipkati priču i predstaviti Vam čak dvije biljke....a jesam se raspištoljila ha? :D No da ne duljim, na ovom svom uvodnom ''ispričavam se na nepisanju'' djelu krenimo mi na današnju temu posta. Ljeto nam se polako udaljava, ali još uvijek možemo vidjeti njezine rubove peraja, pa iz tog razloga ću ovaj post posvetiti baš jednim ljetnim biljkama!! Da, znam jesen je već polako zakoračila svojim čizmama u drvorede i sunce je polako izgubilo onu svoju žestinu i vrućinu, ali u trgovinama se nađe još dosta biljaka koje su dominirale ovo ljeto i osvajale kako Vaše želuce tako i prostrana polja i livade.

Pa krenimo biti mali pustolovima među štandovima ovog sezonskog voća. Pripremite se da Vas današnja priča nostalgično vrati na ljetne dane i ponovno vas ogrne toplinom i vedrinom. Kako da vas navedem da posumnjate o kojim biljkama je danas riječ...hmmm..( da, dobro znam sve sam uprskala ovim slikama, ali svejedno pravite se da ne znate..biti će vam zanimljivije :D)možda da napomenom da ova biljka najbolje gasi žeđ i ekstremno brzo nakon već prvog zalogaja osjećate kao da ste na Bahamima i neki dobar sluga vam maše palmom na ležaljci! Možete li pogoditi o kojim rashlađivačima je riječ? Ako ne, evo za vas još jedan mali hint....vjerujem da ste na brojnim portalima čitali kako je potrebni dnevni unos vode oko 2 litre, a ponekad nam se dogodi da se moramo prisiliti  da popijemo i samo jednu čašu (to bi bio moj slučaj) i onda naiđemo na jedno slatko, voćno rashlađenje koji sadrži hektolitre vode u sebi (ovaj podatak sam preuveličala,  ne brinite nije riječ o buretu vode ili vodom predoziranom slonu)....e pa mislim da njušite trag u pravom smjeru....da , da danas je riječ o Lubenici i Dinji!

Ono što bi na početku odmah htjela razjasniti jest ona tisućljetna dilema jesu li lubenica i dinja voće ili povrće. I da, morati ću Vas razočarati lubenica i dinja  jesu povrće.....ali, to uopće ne mora biti loše, pihhh opće poznato je da više volimo voće od povrća i da nam se omjer unosa jednog i drugog drastično razlikuje, i da vuče više na stranu voća nego na povrća....osim ako sada u tu jednadžbu ne uvrstite lubenicu i dinju ;). Pa zašto su lubenica i dinja povrće?? Ne dajte da vas zavaraju oni ''pametnjakovići'' koji misle da ona pripada u povrće jer pripada porodici bundevara/tikvenjača (Cucurbitaceae) jer ću vam odmah reći da to nije razlog, naučili smo da jabuka pripada porodici ruža (Rosaceae), pa opet jabuka nije cvijeće, tako da to nije objašnjenje zašto lubenica i dinja pripadaju povrću. Jednostavno pravilo koje govori da se radi o povrću je to što se radi o plodu jednogodišnje biljke, što je pravilo povrća. Svi plodovi koji se koriste kao hrana i koji se moraju saditi svake godine su povrće. Voće je plod višegodišnjih biljaka, koje se ne mora saditi svake godine. To je bitna razlika između voća i povrća....eto i ova misterija je riješena! :)


Lubenica (Citrullus lanatus) je podrijetlom iz tropske Afrike, a Dinja Cucumis melo) potječe iz   Azije, SAD-a, Meksika, a uzgoj se proširio i u mnoge mediteranske zemlje. Lubenica se još naziva bostan, dok se dinja još naziva dina, melon, pekun, pipun i pepun. Dokazi o sadnji lubenica pronađeni su u dolini Nila i to iz vremena starih Egipćana pa su tako u grobnici kralja Tutankamona pronađene sjemenke lubenice. Stoljećima kasnije lubenice su se proširile u sve dijelove svijeta. No lubenicu kakvu poznajemo uzgojio je Charles Fredric Andrus 1954. Nazvana 'Charleston Gray', takva lubenica bila je uzgajana zbog veličine, oblika (radi lakšeg transporta), crnih sjemenki te neuobičajeno ružičastog mesa. Iako se još mogu pronaći vrste lubenica koje imaju meso nešto tamnije zelene ili pak svijetlozelene boje, ili pak vanjsku koru s prugicama te meso narančaste ili bijele boje, gotovo sve lubenice potječu od Charleston Graya.
Dinje su prvi put kultivirane u Iranu prije nekoliki tisuća godina. Ime Cantaloupe, kako se naziva na engleskom jeziku, najvjerojatnije je dobila prema talijanskoj papinskoj županiji Cantalupo na području gdje je prvi put uzgajana u Europi.

A sad malo da ih skeniramo....:) Stabljika lubenice i dinje je razgranato, snažno, na njemu se nalaze puzave vriježe, to vam je slično kao i kod krastavca, a mislim ipak su braća po porodici ;),  a ovisno o sorti može narasti 3-4 m. Cvjetovi su razmješteni pojedinačno i izrazito su žute boje. Otvaraju se u jutarnjim satima i cvjetaju samo jedan dan, a neoplođeni ženski cvjetovi ostanu otvoreni i slijedeće dane. Listovi su po rubovima nazubljeni i razmješteni su po principu ''cik-cak''. Kod lubenice je list peteroprsast, valovitih rubova, dok je kod dinje list dlanast, blago nazubljen, te su oba prekrivena gustim dlačicama. Znači ovaj zeleni dio je u pravilu sličan i kod dinje i kod lubenice, ono po čemu se razlikuje je njihov konačni proizvod: plod!


Lubenica: Plod može narasti do 20 kg, a oblik mu može biti raznolik, jajolik, okrugao, pa čak i četvrtast (karakterističan proizvod Kine). Kora ploda može biti jednobojna, tamno ili svijetlozelena ili prugasto, odnosno mrežasto išarana. Unutarnji jestivi dio ploda može biti od ružičaste do crvene boje. Postoje vrste čija unutrašnjost je narančaste, žute ili čak bijele boje. Sjeme lubenice može biti bijele, žute, smeđe, crne ili šarene boje- crne sjemenke spremne su za sadnju te uzgoj novih lubenica. Ako vadite koštice iz lubenice, nemojte ih bacati. Kad ih osušite, pune su proteina, vlakana i antioksidansa te ih je svakako preporučljivo jesti.


Dinja: Plod dinje je ovalnog oblika. Obično je dug 15-22 cm, a težak 1-2 kg. Ima jako lijep miris i okus. Tvrda kora može biti glatka, naborana ili mrežasta s režnjevima. Unutrašnji, jestivi dio najčešće je narančaste ili svjetlozelene boje, a šupljina je ispunjena sjemenkama- bijele odnosno svjetložučkaste boje. Sjemenke dinje su, kao i bundevine sjemenke, jestive – mogu se tostirati i poslužiti kao ukusna grickalica ili pak koristiti u brojnim jelima.















Zašto su te dvije voćke toliko zanimljive, ljekovite i većini ljudi srcu drage? Na početku sam spominjala neke hektolitre vode, pa da vam sad dam i točan podatak, dakle lubenice se sastoji od 92% vode....a ostalih 8% je raspoređeno na ugljikohidrate, proteine i vitamine A, B6 i C,! Lubenica i dinja ne sadrži masti ni kolesterol pa su izratito zdrave, i koriste se kao jedan od glavnih sastojaka u dijetama! Bogate su i mineralima, najviše kalijem, fosforom, kalcijem. Pomažu kod upale žučnih putova, olakšavaju probavne smetnje, ublažavaju bol, pomaže kod uklanjanja štetnih tvari iz organizma. Znači što više lubenice pijete, da , da PIJETE (jer ako nešto ima 92% pa logičnije je reći da ju pijete ;)) čistite bubrege, regulirate krvni tlak, štitite srce, čak sprječavate i rak prostate. Dinja vam neće samo ugasiti žeđ, već vas može i zaštititi od sunčevih opeklina za što je dobar njezin sok.......i kome onda treba doktor?!

Ono što ja posebno volim pisati na svom blogu, jest one male skrivene tajne koju svaka biljka ima i što ju čini posebnom i unikatnom. Svaka biljka je zanimljiva na svoj način i smatram da upravo te zanimljivosti ljude privuku da upoznaju biljke malo više, iz nekog drugog ugla da uđu u taj njihov veličanstveni svijet. Pa krenimo....Demosten (grčki govornik) jednom je prilikom pogođen lubenicom u glavu (možda zbog svog silnog filozofiranja) , dok je pričao o popularnim filipikama (govori protiv Filipa II). On se zahvalio na poklonu, stavio je na glavu i rekao da će je koristiti kao šljem u borbi protiv Filipa Makedonskog...morate priznati da je sve u svemu domišljato iskoristio tu lubenicu. U azijskim zemljama, prepržene sjemenke lubenice se jedu kao grickalice ili se smrve, dodaju žitaricama i potom upotrebljavaju za pripremu kruha. U Kini i Japanu lubenica je popularna kao poklon domaćinu kojem idete u posjetu. U Izraelu i Egiptu lubenica se često jede sa feta sirom, dok se dinja najbolje sljubljuje sa pršutom!

Na slici umjetnika Giovannija Stanachija iz 17. stoljeća naslikana je lubenica. Njen izgled bitno se razlikuje od ''moderne'' lubenice. Razlog je u stoljećima genetskog modificiranja nakon čega je teže jestivi „bijeli“ dio lubenice nestao iz sredine ploda te ga danas možemo naći samo uz koru.

Senat Oklahome je 17. travnja 2007. proglasio lubenicu službenim državnim voćem, uz neke dvojbe je li lubenica uopće voće....i iako mi jedemo isključivo njenu unutrašnjost, na lubenici je jestiva i njena kora! Dinja se spominje u Bibliji, za kojom su Izraelci žalili kao za omiljenom hranom 40 godina lutajući pustinjom.  

Upute prilikom biranja, kupovanja lubenica i dinja....ono kuckanje lubenica mi je osobito drago, kao da se nadamo da će nam netko iz unutrašnjosti odgovoriti je li lubenica sočna i slatka. :D Potražite simetričnu lubenicu čija je težina sukladna veličini. Ne bi trebala sadržavati mrlje i mekana mjesta. Okrenite je i potražite udubljenje koje je nastalo uslijed polegnutosti na zemlji. Ako ne vidite to udubljenje, to znači da lubenica još uvijek nije zrela. Pri kupnji dinje pripazite na peteljku oko koje se mogu stvarati kapljice vlage, što je znak da je dinja ubrana prerano i da iznutra vjerojatno neće biti zrele narančaste boje. Kod zrele dinje peteljka lako otpada, na čijem mjestu ostaje malo udubljenje.


I za kraj uvijek volim da,  osim što su se oči poigrale s tekstom, a mozak neke informacije brižno stavio u vaše memorijske ladice, pomalo izazvati i vaše nepce i želudac da ponovno uroni u sve čari i okuse ovog ljetnog voća. Da, da..znate što slijedi...lubenica i dinja u ulozi majstora kuhinje! Najpoznatije hladno predjelo u nas je kombinacija pršuta i dinje, a izvrsno se slaže u salatama s piletinom ili morskim plodovima. Za ljeto su pogodne i hladne juhe od dinje, kokteli ili dinja kao dodatak sladoledu. Kada ju jednom narežete, lubenica ostaje svježa tek dan ili dva. Kako ostatak ne biste bacili, iskoristite ga za kockice leda. Stavite ostatke lubenice u blender i miksajte dok smjesa ne postane kompaktna. Izlijte smjesu u kalupe za led i zaledite. Led možete dodavati u razna voćna pića.


P.S. U nekim zemljama, poput američkog juga, lubenica se služi posuta s malo soli. Kada odstoji koji tren, takva je lubenica još malo slađa i sočnija...nećete znati dok ne probate ;) 

P.P.S Ne zaboravite da ste vi svi posebni baš poput današnjih junaka priče, vi ste jedan od milijun! ;)

Nema komentara:

Objavi komentar