srijeda, 8. lipnja 2016.

Vilinska prašina


Kakav li divan sunčani, slobodno ću reći proljetni dan, jer ljeto službeno još nije počelo, a sudeći i prema ovim konstantnim pljuskovima kao i da kalendar pokušava svima nama utuviti u glavu da ljeto još nije došlo u punom sjaju . No da ne duljim više oko ovog uvodnog prirodoslovnog obrazloženja želim Vas danas upoznati sa biljkom koju već svi znate, a nekako se najviše nje sjetimo upravo u ovim toplijim danima. Često u vrućim ljetnim danima najposjećeniji aparat u kući postane hladnjak, i svi se nekako poput malih pingvina pokušavamo rashladiti, ponekad ukoliko ste sitnije građe i u njemu samome :D ali većinom tražimo neko rashlađenje u vidu vode, sokova i slično. Danas će upravo biti riječi o biljci koja se nađe u vidu sokova vrlo često u našim hladnjacima i nekako ljeto ne može započeti bez famoznog soka od bazge.  Uz zvuk fanfara i na oduševljenje svih velikih i malih današnji post posvećujemo upravo ovom Vjesniku ljeta. Pihh, tko kaže da postoje samo vjesnici proljeća, ma kod nas postoje vjesnici svih godišnjih doba, a i prigoda! ;)

Pa da krenemo s upoznavanjem ovog ljetnog rashlađenja. Crna Bazga (Sambucus nigra) kojoj smo mi nekako uklonili ovo crna i uvriježili naziv bazga, pripada porodici kozokrvnica, ja sam ovaj naziv baš posebno zapamtila iz razloga što me zbilja njezina ''krv'' (iz bobica) podsjeća na krv, ne znam jel koze imaju takvu krv, ali vjerojatno bi bilo čudno da se porodica nazvala čovjekokrvnica, ne mislite li? :D
Bazga spada među najstarije i najljekovitije biljke Europe. Sambucus dolazi od grčkog sambyx, što je naziv za crvenu boju olovnog spoja minija, na koju liči crveni sok plodova. Kod naziva crvene bazge, lat. Sambucus racemosaracemosus znači grozdast oblik cvjetova i plodova. Ebulus je rimsko ime ove vrste bazge. Kao ljekovita biljka koristila se još u doba Hipokrata, Plinija, Galiena, Heraklija.


Stablo (grm) bazge raste 3 do 10 metara u visinu, listopadno je drvo,  kora je debela i svijetlosive boje. Grane su šuplje i drvenaste, ispunjene su mekanom srži. Listovi su svijetlozeleni i perasti (podjsećaju na mala pera npr ooood goluba), jajasti i ušiljeni. Cvjetovi su mirisni i sitni (jak i intenzivan miris) sastavljeni u jedan veliki štit, bijele ili žućkaste boje. Cvate od travnja do lipnja. Iz cvjetova nastaju oprašivanjem plodovi koji su u početku zelene boje, pa prelaze u ljubičastocrvenu da bi na kraju postali potpuno crni. Plodovi su bobe veličine 3-6 mm sa po 3 sjemenke i sadrže sočan crveni sok....e o tome sam Vam govorila maloprije, to je ta ''krv'' ;)

Staništa su joj šumske čistine, rubovi šuma, uz putove uz naselja. Voli dosta svjetla, vlažnu i propusnu zemlju. Često se sama razmnožava putem sjemena, zato se za nju voli reći da je samonikla J...eto Darwinove prirodne selekcije, uspjela se izboriti za svoj opstanak jer zbilja ne postoji mjesto gdje niste vidjeli bazgu, zar ne? ;)
No sad malo zanimljivosti o njoj, ne brinite biti će i onaj recept za sok s početka priče ;). U starom Rimu žene su bojale kosu sokom od zrelih bobica – gnječile su tamnoljubičaste bobice i tako dobivale sok koji je davao njihovoj kosi lijepi crvenkasti odsjaj.

Kod starih naroda bazga je bila simbol smrti i rođenja, služila je za zaštitu od zlih sila, ali i kao saveznica vještica. Vjerovalo se da grančica bazge u džepu štiti od reume. Vino od bazgovih bobica (koje je uistinu dosta jako) smatralo se vilinskim pićem: onaj tko bi ga popio, navodno je stjecao moć da vidi vile i s njima komunicira....prije nego se bacite u svijet vila i vilenjaka imajte na um da je jedan dio bobica otrovan, koji? eee to će te saznati nastavite li čitati J  Do kraja 19. stoljeća vinu od bazginih bobica bilo je mjesto na londonskim ulicama, gdje se u hladnim zimskim danima (i noćima) prodavalo kako bi osvježilo i ugrijalo putnike i radnike.
Bazga je u našim krajevima dobro poznata i cijenjena ljekovita biljka koja se stoljećima koristi u narodnoj medicini. U posljednjih dvadeset godina znanstvena zajednica provodi istraživanja koja potvrđuju ta brojna ljekovita svojstva.
Najviše istraživanja bavilo se utjecajem bazge na liječenje simptoma gripe, prehlade, kašlja i sličnih bolesti. Ljekovita bazga pomaže u brzom oporavku, a bez loših nuspojava, zar nije divno da napokon imate lijek za čiju upotrebu ne morate ranije pročitati 100 listi mogućih nuspojava i onda razmišljati piti ga ipi ipak ne, ova biljka je naprosto vaš najboljis avzenik. Važno je napomenuti da se u ispitivanjima koristi ekstrakt bazge koji ima puno jače koncentracije sastojaka nego u prirodnom obliku.
Također je zanimljivo da se po svojim antioksidativnim svojstvima bazga izdvaja iznad brusnica, borovnica, jagoda i drugog bobičastog voća. Istraživanja Centra za hranu u Karlsruheu u Njemačkoj potvrdila su da antocijani iz bazge imaju jači antioksidativni učinak od vitamina E i C.

Studija objavljena u European Journal of Clinical Nutrition sa Sveučilišta u Grazu pokazala je da ekstrakt bazge zbog svog snažnog antioksidativnog djelovanja smanjuje oksidaciju LDL kolesterola čime se smanjuje rizik od pojave kardiovaskularnih bolesti....znači dobra je i za srčeko!


Konzumacijom proizvoda od bazge kao što je sok ili čaj doprinosi se poboljšanom vidu i potiče imunološki sustav.Prema jednom izvoru  u izraelskom centru Hadassah za istraživanje raka provode se obećavajuća ispitivanja ljekovitog utjecaja sastojaka bazge na oboljele od raka i AIDS-a.

Preliminarna istraživanja pokazuju obećavajuće rezultate utjecaja bazge na gubitak težine....kad bazga u tijelo dođe kilogrami  spreme kofere i na put iz tijela pođu! ;) Studija je provedena na Sveučilištu u Freiburgu u Njemačkoj. Osim gubitka težine zabilježeno je smanjenje visokog tlaka, poboljšanje fizičkog i emocionalnog stanja, a klinička ispitivanja vezana uz ovaj problem još se provode.


Sad da vam kažem i zašto morate biti oprezni pri konzumaciji bobica bazge. Dakle sirove bobice sadrže  cijanogenetski glikozid, kojeg ima mnogo više u smeđim ili smeđe crvenim nedozrelim bobicama. Štoviše, takve nedozrele bobice bazge su otrovne i ne smiju se konzumirati niti prokuhane za pekmez jer sadrže mnogo sambunigrozida. Taj cijanogenetski glikozid enzimatski se raspada na glukozu, benzaidehid i otrovnu cijanovodičnu kiselinu. I sad si vi mislite opet je nabubetala milijun stručnih izraza na kojima mi s ei jezik pomoli, a kamoli da sive stanice shvate što su usta pročitala, ali evo u zaključak svega toga. Sirove bobice bile su jedini prirodni i bojni otrov iz 1. svjetskog rata.


Od bazge možete pripremati sok za razrjeđivanje pa za pripremu na dvije litre vode dodajte dva kilograma šećera, 3-4 narezana limuna pa prokuhajte dok se šećer ne rastopi. Rashlađeno prelijte preko 20-25 grozdova - cvjetova bazge, posudu prekrijte pa ostavite na sobnoj temperaturi dva dana, a potom procijedite  i konzumirajte razrijeđeno s vodom u omjeru 1:3.

Kod pripreme čaja na jednu šalicu vrele vode uzmite 2,5 g suhih cvjetova ili jednostavno 2 čajne žličice, a zasladite šećerom, medom ili nekim slatkim voćnim sirupom kao što je od višnje ili jabuka.


Gazirani sok od bazge pripremite tako da cca 20 većih cvjetova bazge dodajte 800 g šećera, 700 g cvjetnog meda, 200 ml jabučnog octa i 5 limuna rezanih na ploške i 15 litara vode. Držite u posudi da nije metalna nekoliko dana na suncu, a kada provrije, procijedite i nalijte u veću staklenu bocu pa tako čuvajte pet do šest tjedana uz povremeno propuštanje pritiska koji se stvara u posudi. Ponekad se takav gazirani, pomalo alkoholni sok, naziva i bazgov pjenušac....pa eto zašto bi za doček Nove godine morali kupovati neke brlje u supermarketima kad ovakav pjenušac možemo napraviti doma, a vjerujem d aje puno zdraviji i finiji od kupovnih! ;) 


Pohane cvjetove bazge možete pripremati dok su cvjetovi bazge manje procvali. Pripremite tijesto kao za palačinke uz dodatak tučenog čvrstog bjelanjka ili pivsko tijesto pa pržite u dubokom ulju...vjerujte mi nećete požaliti, isprobano i šaljem preporuke! ;)
Postoji još puno proizvoda od bazge od marmelada, kopmota, likera i sl koje možete raditi od bazge i moram napomenuti i pobiti jednu izjavu koja se vrti po medijima da sok od bazge smanjuje mušku plodnost. To nije istina, i na provedenim rezultatima nema dokaza da bazga uzrokuje smanjenje plodnosti, zato se ne dajte zavarati! Bazga je izrazito ljekovita, zdrava i slatka biljka. Naravno svako tijelo je različito i različito reagira, ali na osnovu jedne izjave ne možemo tvrditi da je istinita! 



Ja dižem čašu za bazgu i s bazgom! Svijet i ljeto je nekako aromatičnije, ljepše i mirisno u plesnoj čaroliji s ovom biljkom! Ako dosad niste probali, neke od proizvoda bazge, trk u hladnjak ili kod susjeda, trgovinu, kafić i uživajte u svim blagodatima koje vam ova biljka pruža. Do slijedećeg posta U zdravlje! ;)